ATTINY25-20SU
Mfr.Part #
ATTINY25-20SU
Datasheet
ATTINY25-20SU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Stock
601
Connectivity :
USI
Data Converters :
A/D 4x10b
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V